Nowa akcja spamowania naciągaczy na aktualizację regulaminów.
Tym razem wezwania do aktualizacji regulaminów trafiają do przedsiębiorców z adresu e-mail: biuro@poczta-iustus.pl. Maile te trafiają również do osób nie prowadzących sklepów internetowych. Fikcyjny podmiot tym razem o nazwie Stowarzyszenie na Rzecz Praw Konsumentów IUSTUS odsyła do stron http://www.regulaminowo…. oraz http://www.e-profesjonalnie… Są to "sklepy internetowe" na których można nabyć gotowy regulamin korzystając z płatności internetowych. Płatność jest realizowana na rzecz firmy Software Haupstadt Sp.z.o.o. Serwisy te zajmują się opracowywanie "profesjonalnych" regulaminów, a same ich nie mają lub są one nie zgodne z obowiązującym stanem prawnym.
W ramach obecnej akcji możecie Państwo otrzymać maila o poniższej treści:
"Szanowni Państwo !
Każdy sklep internetowy ma obowiązek umieszczenia na swojej stronie regulaminu, a od 25.12.2014 także odpowiednich informacji na stronie WWW.
Ze względu na arbitralne przygotowywanie treści regulaminów przez przedsiębiorców prawo przewiduję kontrolę regulaminów w przypadku zawierania umów na podstawie ich treści,
ale wyłącznie w obrocie pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami (B2C).
13 czerwca 2014 r. wprowadzane są do systemów krajowych państw UE zmiany prawa dot. m.in. dokonywania zakupów online.
Dyrektywa 2011/83/UE, która jest podstawą do wprowadzenia nowych praw i obowiązków przedsiębiorców i konsumentów ma na celu maksymalne ujednolicenie prawa
dot. handlu elektronicznego w całej UE. Zmiany mają ułatwić zawieranie transakcji na odległość pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami na podobnych zasadach na terenie całej UE.
Informujemy w tym miejscu, że Państwa regulamin zawiera rażące błędy i nie zawiera podstawowych informacji które wymagane są zgodnie z Dyrektywą 2011/83/UE.
W związku z powyższym wzywamy do umieszczenia poprawnego regulaminu na Państwa serwisie www w terminie 7 dni od momentu otrzymania niniejszej wiadomości.
Jeśli ww. terminie nadal będziecie Państwo naruszali interes konsumenta lub obowiązujące przepisy prawne, będziemy zmuszeni złożyć pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie
(zgodnie z art. 479 z indeksem 38 i n. kodeksu postępowania cywilnego) Wydziału XVII Ochrony Konkurencji i Konsumentów Sądu, a to wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi,
zwłaszcza finansowymi (nawet parę tysięcy złotych) oraz anty reklamą, gdyż Sąd w Wyroku nakazuje publikację treści regulaminu (oczywiście na koszt pozwanego przedsiębiorcy)
w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez Prezesa Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W momencie gdy nie są Państwo w stanie stworzyć poprawny regulamin, nasze Stowarzyszenie rekomenduje serwisy zajmujące się pisaniem poprawnych regulaminów:
http://www.e-profesjonalnie.pl/regulamin-sklepu-…....
Z poważaniem
Przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Praw Konsumentów IUSTUS
Andrzej Dobrowolski"
I tym razem sugerujemy ignorowanie takiej korespondencji.
W przypadku gdybyście Państwo potrzebowali jednak pomocy prawnej zachęcamy do kontaktu z Naszą Kancelarią.
Zespół Kancelarii KRPPL