Intercyza powinna być zawarta przed małżeństwem dla ewentualnego zabezpieczenia się małżonków przed np. swoimi długami.
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Chyba że zostanie uprzednio zawarta umowa o rozdzielności majątkowej (intercyza). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Jeżeli małżonkowie mają rozdzielność majątkową to niestety nie będą mogli rozliczać się wspólnie.
Rozdzielność majątkowa (intercyza) w żaden sposób nie wpływa na dziedziczenie. Ma ona znaczenie tylko i wyłącznie za życia ponieważ jest to umowa między żyjącymi. Po śmierci małżonka dziedziczenie odbywa się na zasadach ogólnych, niezależnie od tego, czy była intercyza czy nie. Czyli w skład masy spadkowej po małżonku wchodzi wszystko to co posiadał za życia, zarówno aktywa jak i długi. Do spadku wchodzi cały majątek osobisty (odrębny) małżonka. Czyli również to, co sam kiedyś odziedziczył lub dostał w darowiźnie tylko na swoje nazwisko.
Wszystko zależy od tego czy zmarły pozostawił testamenty czy też nie, czyli czy mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym czy też testamentowy? Przy drugim wariancie niezależnie od tego czy mamy intercyzę można zapisać swój majątek dowolnej osobie czy też małżonkowi.
W przypadku dziedziczeni ustawowego małżonek dziedziczy po małżonku zarówno aktywa ja i pasywa chyba że odrzuci spadek albo przyjmie spadek w taki sposób że z aktywów spadkowych zostanie spłacony dług a gdy ten nie zostanie spłacony ze spadku w całości to w tedy nie spłaca się go już z majątku osobistego.